Netradičně tradiční Vánoce – stromeček bez odpadu

Na rozích ulic a u nákupních center se začínají pomalu, ale jistě objevovat stánky s vánočními stromky. I když pohled na ně přispívá k naší slavnostní náladě, pravdou je, že právě stromečky jsou jednou z nejvíce neekologických součástí našich Vánoc. „Pravé“ stromečky jsou na tom v tomto ohledu sice pořád podstatně lépe než ty umělé plastové (které se už nedají ani recyklovat), ale v podstatě by bylo jedno, i kdybyste si vybrali stromeček z bio lokálních plantáží – s největší pravděpodobností zaplaví již přeplněné skládky stejně jako ty „obyčejné“. To nezní moc slavnostně, že?

Počátky dějin vánočního stromečku bychom našli už ve starém Egyptě a Římě. Stromy (či rostliny obecně), které si uchovávají svou zeleň po celý rok, představovali zimní symbol dávno před úsvitem křesťanství. Dá se říci, že i naši dávní předkové si zdobili své příbytky kvůli pověrám a obyčejům zelenými větvičkami a ozdobami podobně jako my. Na severu pro změnu věřili, že při zimním slunovratu oslabené slunce začne sílit. Právě zelené větvičky jim měly sloužit jako připomínka toho, že po jeho zesílení začne znovu rozkvétat život.

Ale nebojte, ani o tuto tradici se nemusíte připravit. Máme pro vás pár tipů, jak do svých Vánoc můžete kromě svátečního ducha, vnést i trochu toho ekologického myšlení. Sami uvidíte, že každý z následujících tipů má něco do sebe.

„Adoptujte“ vánoční stromeček na svátky

Je to tak – dnes si můžete vánoční stromeček klidně jen půjčit. Půjčoven stromků dnes najdete hned několik, i když zatím povětšinou jen ve větších městech. Půjčený stromeček má hned několik výhod – je živý a krásně voní, takže do vašeho domova vnese to správné vánoční kouzlo. Navíc pokud se o něj budete hezky starat, čeká ho ještě dlouhý život a až bude na vánoční stromeček příliš velký, dostane se mu pěkného místečka v půdě.

Kupte stromeček v květináči

Pokud máte zahradu nebo jiné místo, kde se stromečku bude po Vánocích dařit, nemusíte si ho ani půjčovat – můžete ho rovnou koupit a slavit letošní i následující Vánoce s ním! Až skončí sváteční období, můžete ho vsadit do půdy, a získat tak skvělého společníka. Kdo ví, třeba si nakonec vytvoříte vlastní vánoční les.

Ozdobte venkovní strom

Ideální tip na příští rok, pokud se letos rozhodnete koupit stromeček v květináči a pak ho zasadit. Ale pokud už nějaký vhodný stromek na zahradě máte, s radostí ozdobte ten. Jen nezapomeňte, že takový strom s největší pravděpodobností slouží jako domov mnoha jiným živočichům, a dejte proto prosím pozor, aby všechny ozdoby byly přátelské k přírodě i zvířatům. Co třeba namísto čokoládových „ozdob“ v blyštivém alobalu zavěsit pár mrkví či sušených jablek a místo třpytivého řetězu použít šňůrku s navlečenými sušenými třešněmi a brusinkami? Mějte prosím na paměti i to, že takový slavnostní stromek se může stát i snadným terčem zdejších koček – pokud sami máte lovící kočky, nebo víte, že se vyskytují ve vašem okolí, stromek před nimi zabezpečte, nebo raději zvolte jinou variantu.

Vyrobte si svůj stromeček

Tato varianta vám přijde nejvíce vhod, pokud budete Vánoce slavit s dětmi. Výrobu takového stromečku můžete využít i jako zvláštní adventní kalendář a každý den přidat jednu ozdobičku. Ať už bude z papíru, filcu, látky, nebo jen namalovaný na zdi, bude jen váš. A pokud jste extra lenošiví, prostě si jen ozdobte rostlinu, kterou doma již máte. Vánoční fíkus má taky něco do sebe.

Poslední tip máme i pro ty, kdo se přeci jen rozhodnou sáhnout po osvědčené klasice z rohu ulice. Až vám stromeček doslouží, pečlivě z něj oberte vše, co jste na něj navěsili (nesmí zůstat ani jediný háček ani třpytivka), a nabídněte ho některé z azylových farem. Jejich svěřenci budou za zpestření jídelníčku rádi.